Trápení Celtics skončilo, co bude dál?

10. 05. 2019, 10:00 » Komentáře - Autor: David Šlachta


(zdroj: Nbasket.cz)
Jestli na začátku sezóny fanoušci Celtics doufali, že jejich tým dokráčí dál než v minulé sezóně, ve které vypadl v konferenčním finále, musejí být zklamáni. Jenže jako fanoušek slavného celku musím říct, vlastně to takové překvapení není. Pro Celtics byla letošní sezóna ta, na kterou budou chtít rychle zapomenout. Vše začalo už v základní části, kterou prošel Boston s nepříliš lichotivou bilancí 49 výher a 33 porážek a zakončil ji na 4. místě v konferenci. Částečně díky tomu, že se konkurenční Indianě zranila jejich největší hvězda - Victor Oladipo a skončili tak těsně pátí. V playoff pak Celtics v prvním kole porazili právě Pacers, ale v dalším kole už nestačili na Bucks a podlehli 1-4 na utkání.

Jenomže více než o umístění, šlo o skladbu týmu. A zde byl kámen úrazu, tým totiž příliš nefungoval. Několikrát se v průběhu základní části musely konat týmové mítinky, na kterých se scházeli hráči a především Kyrie Irving se několikrát snažil promluvit svým spoluhráčům do duše, leč marně. Právě na samotného Irvinga se snesla velká kritika. Hvězdný rozehravač odešel z Clevelandu, jelikož nechtěl být ve stínu LeBrona Jamese a chtěl se stát lídrem „svého“ týmu. Jenže tato sezóna ukázala, že na to bohužel nemá. Nepovedlo se mu být lídrem v kabině a především v playoff ani na hřišti. Poslední čtyři utkání playoff proti Milwaukee? Střelba z pole 25/81. Když se jej novináří zeptali, proč neustále střílel na koš, i přestože mu střely nepadaly a proč raději nezapojoval do hry spoluhráče, odpověděl: „Měl jsem mít více střel, jsem střelec.“ Tohle není komentář hodný hvězdy poté, co máte střelbu 7/22 ve čtvrtém utkání a váš tým čelí vyřazení.

Kyrie Irving is the first Celtics player to take at least 15 shots and shoot less than 40 percent in 4 straight playoff games since Sam Jones in 1966.

h/t @EliasSports pic.twitter.com/78CgyBl59h

— ESPN Stats & Info (@ESPNStatsInfo) 9. května 2019


K Irvingovi se dostaneme ještě později, nyní druhá věc - Gordon Hayward. Ten se minulý rok vrátil, když si na začátku minulé sezóny ošklivě zlomil nohu. Jenže otázkou zůstává, zda měl letos vůbec hrát. Pro samotného hráče to vůbec nebyl zářivý ročník a někteří odborníci se shodují, že jen zabíral místo jiným, užitečnějším hráčům. Minimálně v playoff možná opravdu měl Hayward zůstat stranou. Je to obtížné, po tak složitém zranění nelze ihned očekávat hvězdné výkony, na druhou stranu právě ty Boston možná letos potřeboval a statistiky 11.5 bodů a 4.5 doskoků nejsou zrovna skvostné. I přesto jej trenér Stevens nasazoval i v momentech, kdy se Haywardovi vůbec nedařilo. Ostatně Boston si dost možná bude kvůli Haywardovi zoufat, v následujících dvou sezónách si 29-letý hráč přijde na 30 mlionu dolarů za sezónu a bohužel není vůbec jisté, zda se někdy vrátí na úroveň své hry z Utahu.

Změnit nic výrazně nedokázal ani trenér Brad Stevens či manažer Danny Ainge. Oba jen nečinně přihlíželi, zatímco týmy z Východu jako Bucks, Raptors nebo Sixers posilovaly. V Bostonu stále doufali, že se „něco“ změní, ale tým podával pořád stejně podprůměrné výkony. Navíc, nepůsobil vůbec jednotně, zvlášť oproti loňskému playoff. Hodně se spekulovalo také o vztazích mezi Irvingem a zejména mladšími hráči jako Jaylen Brown nebo Jayson Tatum, mezi kterými i na palubovce několikrát v sezóně bylo vidět určité napětí. Marcus Morris dokonce v průběhu sezóny prohlásil, že hrát v tomto týmu prostě „není zábava“. S napětím v kabině se prostě špatně hraje.

Odrazem celé sezóny pak byl poslední zápas, ve kterém Boston už působil naprosto odevzdaně. Zatímco Bucks stříleli volné trojky, tým z Bostonu působil dojmem, že by už nejradši měl zápas za sebou a hráči již byli hlavami spíše na dovolené. Své dost pravděpodobně poslední utkání za Celtics odehrál zmíněný Irving, který se stane volným hráčem a velmi pravděpodobně zamíří jinam. Spekuluje se o opětovném spojení s LeBronem Jamesem, či o angažmá v New Yorku, kde by se mohl sejít s Jimmym Butlerem nebo Kevinem Durantem. Léto v Bostonu tak bude jistě zajímavé, uvidíme, jak se vedení popasuje s odchodem své hvězdy a zda se povede sestavit tým, který bude příští rok opět útočit na nejvyšší pozice. V NBA se očekává rušné léto, a C’s by měli být jeho součástí. Fanoušci si budou především přát, aby se na basketbal slavného celku opět dalo s radostí dívat.

Thank you to the greatest fans in the world ☘️🙌 pic.twitter.com/Oa30Pbi0gc

— Boston Celtics (@celtics) 9. května 2019