Preview: 18. Brooklyn Nets

10. 10. 2015, 18:00 » Preview - Autor: Jan Moucha


(zdroj: Nbasket.cz)
Když v roce 2010 ruský miliardář Mikhail Prokhorov kupoval tehdy ještě New Jersey Nets, přislíbil fanouškům titul NBA do 5 let. Svůj slib okořenil o zajímavou doložku, a sice že pokud Nets do 5 let nezvednou nad hlavu trofej Larryho O'Briena, Prokhorov se ožení. Inu, pět let je pryč, titul žádný a svatba nikde. Ruský oligarcha samozřejmě nemůže něco takového nechat jen tak - hned ze začátku letošní přípravy přišel jako správný šéf všem svým zaměstnancům ukázat, jak na to, aby mu na hřišti nedělali ostudu.

I sám velký Mikhail ale musí tušit, že ani jeho šestý rok u Nets mu kýžený titul nepřinese. Naopak, generální manažer Brooklynu Billy King v minulých sezónách na okamžitý úspěch vsadil vše, bohužel včetně možností volby v prvním kole budoucích draftů. Brooklyn si nevybere v prvním kole draftu 2016 (místo nich bude vybírat Boston), v roce 2017 má Boston právo si s Brooklynem volbu vyměnit (což znamená, že na Nets zbyde ta horší) a dokonce i v roce 2018 budou Celtics vybírat místo Brooklynu. To vše je důsledkem agresivního stíhání titulu v minulých letech, konkrétně trejdu, který přivedl do Brooklynu Paula Pierce a Kevina Garnetta.



Jediné, co tyto manévry přinesly, byl ale astronomický účet, který musel Prokhorov zaplatit. V sezóně 2013/14 se výplatnice vyšplhala přes 102 milionů dolarů, daleko za hranici platového stropu i za hranici daně z luxusu. A jelikož ani v následující sezóně se týmu nepodařilo stlačit výplaty pod onu luxury tax (ta se pohybovala kolem 77 milionů, tým však na výplatách utrácel ještě o 11 mil. víc), Nets začali podléhat tzv. pokutě pro opakované plátce daně - brutálnímu poplatku, jenž už pocítí i sebemovitější majitel.

Tomu se letos tým z Brooklynu chtěl za každou cenu ubránit, a podle všeho se mu to podařilo. S odchodem Kevina Garnetta a Derona Williamse gáže Brooklynu spadly pod hranici daně z luxusu, a tým je tak v ideální pozici pro to, o čem se v zákulisí NBA již nějakou dobu šušká - změnu majitele. Tu sice Rus oficiálně popírá, ale kdo ví. Je dost možné, že příští rok už pana Prokhorova a jeho jogínské techniky na tréninkovém kempu Nets neuvidíme.

Report: Sale of Nets held up because Prokhorov values franchise at $3 billion http://t.co/MeR0TnbRmi pic.twitter.com/ob6safU0gG

— theScore NBA (@theScoreNBA) 3. Duben 2015


SILNÉ A SLABÉ STRÁNKY:

Bohužel, pro Nets to nikterak skvěle nevypadá ani po basketbalové stránce. Pojďme se ale nejprve zaměřit na pozitiva. Velkým tahounem Brooklynu by měl být letos Brook Lopez. Nets ho považují za tvář svého týmu a sám Lopez má za sebou velmi úspěšné léto. Na rozdíl od minulých letních měsíců se totiž letos nemusel podrobovat žádnému léčení, a mohl se tak svědomitě připravovat na sezónu. Podle reportů z tréninkového kempu se Lopez nachází již před začátkem ročníku v životní formě a podle očitých svědků je v útoku nezastavitelný.

Jak ukazuje jeho loňská tabulka střelby, Lopez je poměrně slušným střelcem ze střední vzdálenosti, což by mělo otevírat podkošový prostor pro nájezdy hráčů z perimetru - konkrétně Bojana Bogdanoviče, který se ke konci loňského ročníku potkal se skvělou formou, a samozřejmě Joe Johnsona. Johnson, jeden z nejlépe placených hráčů v NBA, si v posledních letech moc dobře nevedl, ovšem letos vstupuje do posledního roku svého kontraktu. A historie NBA nám již nesčetněkrát ukázala, že hráči v tzv. "contract year" často znovuobjevují dávno zapomenutou formu, aby se předvedli před vyjednáváním o nové smlouvě. Johnson vloni zaznamenával 14 bodů za utkání při střelbě 43,5 %, problémy mu však činily trojky (36,9%). Ty se mu letos, vzhledem k absenci dominantního rozehrávače, zřejmě o moc nezlepší. Na druhou stranu by však měl mít balón v ruce víc, než když hrál po boku Derona Williamse. Johnson se s Williamsem příliš dobře nesnášel a více prostoru v útoku mu možná prospěje.

Brooka Lopeze v podkošové rotaci doplní Thaddeus Young, Andrea Bargnani a Thomas Robinson. Young, který zahájí sezonu v základní pětce, by měl být po boku Lopeze platný především v obraně. Kouč Lionel Hollins se nechal slyšet, že je mu velmi sympatická hra Bargnaniho, a že tento Italský pivot dost možná bude dostávat minuty na pozici 4 vedle Lopeze. Taková sestava by zřejmě v obraně mnoho dobrého nepřinesla, na druhé straně palubovky by však mohla být nebezpečná.

Posledním pozitivem by snad mohla být lavička složená převážně z atletických hráčů. Shane Larkin, Wayne Ellington, nováček Rondae Hollis-Jefferson a Thomas Robinson mohou ve vhodných momentech vyztužit obranu Nets, stejně jako zvýšit tempo a hrát rychlé protiútoky.

One day closer to #Nets Basketball. 19 days and counting. #BrooklynRepresent pic.twitter.com/niF21rwAhG

— Brooklyn Nets (@BrooklynNets) 9. Říjen 2015


Brooklynu bude značnou část sezóny chybět nováček Chris McCullough (na fotce vlevo), který by byl na pozici 4 také přínosem.

Největší slabinou Brooklynu budou hra na rozehrávce a obrana na perimetru. Nets se v létě ve zlém rozešli s Deronem Williamsem, jeho místo tak budou muset zastoupit Jarrett Jack a Shane Larkin. Jack v loňské sezóně nestřílel nikterak oslnivě (26,7% úspěšnost ze tříbodové vzdálenosti) a je otázkou, jak se vyrovná s novou rolí prvního středního rozehrávače. Balón bude často odevzdávat do rukou Johnsona a Lopeze, ovšem čas od času bude muset něco vytvořit i pro ostatní spoluhráče. To v minulých sezonách moc často dělat nemusel, jelikož splňoval spíše roli žolíka z lavičky, jehož úkolem bylo hlavně skórovat.

Obrana na perimetru bude v základní pětce Brooklynu učiněná katastrofa. Jack, Johnson i Bogdanovič v obranných činnostech propadají, hodně tak bude záležet na podkošové dvojici Young-Lopez. Zatímco Young je v obraně jasným přínosem, Lopeze můžeme řadit spíše k obráncům průměrným. V momentě, kdy jednoho z nich pod košem vystřídá Andrea Bargnani, soupeři si budou ve vymezeném území libovat jako doma. Je tedy dost pravděpodobné, že se do základní pětky v průběhu sezóny podívá někdo z výše uvedených hráčů z lavičky, aby zahajovací sestava lépe splňovala požadavky defenzivně orientovaného kouče Hollinse.

PŘÍCHODY A ODCHODY:

Léto se v týmu Nets neslo ve znamení omezování výdajů. Tým tak opustil Deron Williams v rámci tzv. "stretch provision", tedy propuštění hráče a rozložení jeho platu do následujících sezón (podobný osud potkal např. Steva Nashe v Lakers). Dále se manažer Billy King rozloučil s Masonem Plumleem (vyměněn do Portlandu), Alanem Andersonem (nevyužil hráčskou opci na poslední rok smlouvy), Mirzou Teletovičem (Nets se rozhodli stáhnout nabídku smlouvy), Earlem Clarkem (propuštěn) a Cory Jeffersonem (taktéž).

V Draftu Nets získali Rondae Hollis-Jeffersona (na 23. místě si ho vybral Portland, Rondae pak cestoval k Nets v rámci trejdu Masona Plumleeho) a Chrise McCollougha. McCollough byl 29. volbou v draftu. Pokud se divíte, proč Brooklyn vybíral až jako devětadvacátý, pak vězte, že se jedná o pick vyměněný s Atlantou Hawks v rámci trejdu za Joe Johnsona. Atlanta byla druhým nejlepším týmem v základní části, měla tedy vybírat devětadvacátá. Poučení z toho plyne jasné: Rozhazovat volby v prvním kole draftu se nevyplácí.

Kádr v létě posílili také Quincy Miller (vyměněn z Detroitu), Andrea Bargnani, Shane Larkin, Wayne Ellington, Thomas Robinson, Willie Reed a Dahntay Jones (volní hráči).

ZASLOUŽÍ SI POZORNOST:

Bojan Bogdanovic
BOJAN BOGDANOVIC (BKN)
Guard - Forward
Kariérní statistiky - Průměry
GP: 78 | PTS: 8.97 | AST: 0.87
BS: 0.12 | REB: 2.73 | STL: 0.44
Brook Lopez je základním stavebním kamenem Nets, ale za sledování rozhodně stojí Bojan Bogdanovič. Tento šestadvacetiletý Chorvat si vloni v druhé půlce sezóny (přesněji po All-Star víkendu) připisoval 11,6 bodů za zápas se střelbou 51,3 %, trojky mu navíc padaly s úspěšnosti 43 %. Letos dostane v útoku mnohem více prostoru k tomu, aby na tyto úspěchy navázal. Lionel Hollins pak s ním bude pracovat na jeho větší agresivitě na hřišti.

PŘEDPOKLÁDANÁ ZÁKLADNÍ PĚTKA:

Jarrett Jack (PG) - Joe Johnson (SG) - Bojan Bogdanovič (SF) - Thaddeus Young (PF) - Brook Lopez (C)

TIP NA UMÍSTĚNÍ:

Nets by se chtěli stejně jako vloni probojovat do playoff, už jen proto, že nemají v nadcházejícím draftu svůj vlastní pick. To se jim však ani v slabší Východní konferenci nepovede. Do vyřazovacích bojů se bude z loňských odpadlíků tlačit Miami, Indiana a možná i Detroit. Jednomu z těchto týmů se nepochybně bude dařit více než Brooklynu, a Nets tak na konci sezony skončí někde kolem 9.-10. místa na východě.