Novoroční více či méně originální NBA Awards 2015
01. 01. 2016, 00:00 » Komentáře - Autor: Jan Moucha
(zdroj: Nbasket.cz)
Nastal čas rozloučit se s rokem 2015. Ve světě NBA kalendářní roky možná žádný zvláštní význam nenesou, pro nás je to ideální příležitost ohlédnout se a poprvé zhodnotit právě probíhající sezónu z trochu širší perspektivy. Všechny týmy v NBA již odehrály alespoň 30 zápasů, což se dá považovat za dostatečný vzorek k tomu, abychom si částečně udělali obrázek o jejich úspěchu či selhání v letošní sezóně. Jistě, některé týmy jsme ani v samotném závěru roku 2015 neměli možnost vidět stoprocentně zdravé (Cleveland, New Orleans, Toronto...), nicméně v jiných případech již můžeme vyvodit nějaké ty solidní závěry (ano, to platí zejména pro vás, fanoušci Lakers.
Proto jsme si pro vás na závěr starého/začátek nového roku připravili deset více čí méně originálních cen, které rozdáme desíti více či méně úspěšným týmům za jejich snahu v prvních dvou měsících ročníku 2015/2016. Ještě než se ale pustíme do samotného pompézního oceňování, pojďme se podívat na to, jak na sklonku roku vypadá souboj mezi Východní a Západní konferencí.
Východní přísliby vs. Ne-až-tak-divoký Západ
Pokud právě stojíte, sedněte si. Sedíte? Fajn.
Týmy z Východní konference mají na konci roku 2015 v utkáních proti týmům Západu bilanci 96-94.
Ne, to není překlep. Ještě nedávno nevýrazné, podprůměrné, beztvaré a nijaké týmy z Východu letos dávají zabrat Západu, o kterém jsme ještě vloni mluvili jako o brutálním, divokém, šíleném a dominantním. A to není všechno.
Ve Východní konferenci se ke konci roku 2015 nachází hned 10 týmů s pozitivní bilancí. Washington Wizards se zatím mohou chlubit bilancí 14-16, se kterou by se vloni bez problémů vyhřívali na příčkách zaručujících playoff. Letos? Letos jim tato bilance stačí na jedenácté místo ve Východní konferenci! Jedenácté! Páté od konce!
V Západní konferencí mezitím sice hrají dva prozatím nejlepší týmy letošního ročníku (Golden State a San Antonio), ale kromě nich zde najdeme už pouze 4 další týmy s kladnou bilancí. Osmé místo, tedy poslední postupové, momentálně okupuje Utah Jazz s bilancí 13-17!
Co se stalo? Jak je to možné? Podnikli snad hvězdní hráči Západu nějaký masivní exodus, o kterém nevíme? Ne tak docela. Jedná se v podstatě o klasický kyvadlový vývoj NBA - špatné týmy se díky volbám v draftu a novému, chytřejšímu managementu nevyhnutelně zlepšují. Východ byl špatných týmů plný, ale pro spoustu z nich představuje letošní ročník jakýsi zlom - Boston Celtics, Orlando Magic, Charlotte Hornets, Detroit Pistons, ale třeba i Indiana a Miami se letos opět zvedají, což logicky vede k velkému návratu Východní konference na výsluní. Bylo by skoro až podezřelé, kdyby Východ zůstával špatný donekonečna...
A nyní již bez dalších zbytečných průtahů...
Novoroční více či méně originální NBA Awards 2015:
NEJPŘÍJEMNĚJŠÍ PŘEKVAPENÍ: Dallas Mavericks (5. místo na Západě, 19-13)
Existují týmy, které jako fanoušek NBA nemůžete nikdy za žádných okolností odepsat před začátkem jakékoliv sezóny. San Antonio Spurs jsou ukázkovým příkladem takového neodepsatelného týmu - odepisovali jsme je před sezónou 2013/14, v průběhu sezóny jsme jim nevěnovali pozornost, a co čert nechtěl, Spurs propluli ročníkem až do finále, kde sfoukli Miami Heat 4-1.
Je jen otázkou času, kdy si statut neodepsatelného týmu získají i Dallas Mavericks. Organizace, v jejímž čele stojí pro věc zapálený majitel Mark Cuban a TOP5 kouč Rick Carlisle, nás rok co rok učí tomu, že držet se dlouhodobě na špici (nebo alespoň v horní polovině) lze i bez velkých akvizic volných agentů a vysokých voleb v draftu.
Letošní rok je v tomto přímo učebnicový. Mavericks se před sezónou rozloučili s Tysonem Chandlerem, aby uvolnili místo pod platovým stropem pro DeAndre Jordana, tedy superstar, která je měla dotáhnout na příčky nejvyšší. Jenže ouha, DeAndre nechal Mavs u oltáře a zvolil návrat do Clippers. Dallasu zbyly oči pro pláč a peníze pro Wese Matthewse, Derona Williamse, Raye Feltona, a... ehm... Zazu Pachulia.
Jenže světe div se, Rick Carlisle z toho všeho dokázal umíchat vítězný koktejl. Dallas bere ligu útokem, šikanuje malé týmy kombinací silných rozehrávačů Williams-Felton, (kteří spolu často sdílí čas na palubovce) a momentálně disponuje pátým nejlepším útokem v NBA (104 bodů/100 útoků).
Nikdy neodepisujte San Antonio Spurs, a nikdy neodepisujte Dallas Mavericks.
NEJVĚTŠÍ ZKLAMÁNÍ: Houston Rockets (7. místo na Západě, 16-17)
Před sezónou jsem tipoval Rockets na celkového vítěze základní části a Jamese Hardena na MVP. Dále od pravdy už jsem asi být nemohl... Vlastně mohl, a také byl, když jsem tipoval Alvina Gentryho na Coach of the Year. V prognózách jsem holt nikdy nevynikal.
Co se týče Houstonu, americký publicista a sportovní osobnost HBO, Bill Simmons, přišel se zajímavou teorií:
V létě 2014 se James Harden zúčastnil basketbalového mistrovství světa s týmem USA. V rámci kempu a samotného turnaje se několik týdnů denně pohyboval ve společnosti mladé smetánky NBA - Steph Curry, Anthony Davis, Kyrie Irving, DeMarcus Cousins a další. Tihle kluci mu ukázali, jak vypadá opravdová dřina - na palubovce, v posilovně, u filmu, všude. Hardena tato společnost motivovala - přece se nenechá zahanbit. A tak jsme v následující sezóně mohli vidět Hardena ve vynikající fyzické kondici, Hardena který se snažil v obraně a byl schopný odehrát 40 minut na nejvyšší úrovni na obou koncích palubovky. Výsledek? Harden nakonec skončil druhý v hlasování o MVP.
V jaké společnosti se James Harden pohyboval v létě 2015? Khloe Kardashian. Případ uzavřen.
NEJZASTARALEJI VYPADAJÍCÍ TÝM: Memphis Grizzlies (6. místo na Západě, 18-16)
Umístění a bilance Memphisu nevypadá tak zle, ale zároveň je nad slunce jasné, že tenhle tým už nikoho v NBA nevyděsí.
Celá liga už přišla na kloub tomu, jak hrát proti Tonymu Allenovi, hráči jehož jediný opravdový NBA skill je obrana na perimetru. Stejně tak už většina ligy ví, jak trestat velkou sestavu s pivoty Marcem Gasolem a Zachem Randolphem. Soupeři přehrávají Memphis o 4,4 bodu za 100 útoků, kdykoli spolu tito dva pivoti sdílí prostor pod košem. K tomu si přičtěte absenci střelců - nikdo v Memphisu nedává více než 2 trojky za zápas. Nejlepšími střelci jsou Mike Conley a Matt Barnes, kteří trefí 1,4 a 1,3 trojek za utkání, a oba na to potřebují alespoň 4 pokusy. Sečteno, podtrženo, Memphisu tak trochu ujel vlak, a momentálně se jako nejlepší řešení jeví trejd Zacha Randolpha. Pokrok nezastavíš.
NEJZTRACENĚJŠÍ TÝM: Phoenix Suns (13. místo na Západě, 12-22)
Suns se o tuto cenu porvali s New Orleans Pelicans, ale uvažte sami: Za Pelikány hraje největší talent v NBA od dob LeBrona Jamese a jejich sezóna je sabotována zdánlivě nekončící šňůrou zranění. Ne, Pels nejsou až tak ztraceni, jak by se mohlo zdát.
Ale Suns? Ufff. Kde jen začít... Jejich backcourt nedává smysl, jejich největší hvězda (Eric Bledsoe) vynechá zbytek sezóny, jejich nejlepší pivot (Markieff Morris) je nakrklý, protože mu z týmu odešel brácha, jeho kolega Tyson Chandler od nich dostal čtyřletou smlouvu na 52 mil. dolarů a na oplátku průměruje 5 bodů a 7,6 doskoku za zápas, a jejich trenér je žhavým kandidátem na vyhození. Phoenix momentálně nejde žádným směrem. A to je v NBA moc, moc špatné.
TÝM, KTERÝ JSME TU NEČEKALI: Charlotte Hornets (9. místo na východě, 17-14)
No Michael Kidd-Gilchrist? No problem! Tohle je NBA, soutěž, ve které v roce 2016 stačí bránit, běhat, střílet trojky a celkově dávat v útoku alespoň nějaký smysl. Sršni pod vedením Steva Clifforda splňují všechny čtyři požadavky. A jako bonus mají Jeremyho Lina a jeho vlasy. Já věděl, že to Michael Jordan časem všechno nějak splácá dohromady!
*to vše je hezké až do chvíle, kdy si uvědomíte, že by se Hornets ani letos nemuseli v nabité Východní konferenci dostat do playoff
TÝM, NA KTERÝ JSME TU ČEKALI, ALE BOHUŽEL NEDORAZIL: Milwaukee Bucks (13. místo na Východě, 12-21)
Taky jste se těšili na Bucks, „Team Futuristic“, tým mladíků který si podmaní NBA svou atletičností, univerzálností a obranou? Bohužel. Jelenům zoufale chybí trojkaři, v útoku se na palubovku takříkajíc nevejdou. V obraně jim zase neprospívá jejich velká předsezónní podkošová akvizice Greg Monroe. Kdo by si byl před sezónou pomyslel, jak moc budou Milwaukee scházet Jared Dudley a Zaza Pachulia?
TÝM, O KTERÉM NEVÍME, CO SI MYSLET: Washington Wizards (11. místo na Východě, 14-16)
John Wall zažívá slabší rok, Bradley Beal ne a ne zůstat zdravý a Wizards tak trochu nevědí, kudy kam. Jsou dobří? Jsou top 5 na východě? Postoupí vůbec do playoff? Udělá jim nějaký tým laskavost a přijme v rámci trejdu Marcina Gortata nebo Neného? Má vůbec smysl dělat si naděje na příchod Kevina Duranta? A co na to Randy Wittman?
TÝM, KTERÝ NEJVÍCE POTŘEBUJE NOVÉHO TRENÉRA: Minnesota Timberwolves (10. místo na Západě, 12-20)
Timberwolves nejspíš během příštích deseti let vyhrajou celou NBA. Teď je ale potřeba sehnat jim opravdového trenéra. Samu Mitchellovi nemůžeme nic vyčítat - o roli kouče se neprosil, ještě několik let měl krýt záda Flipu Saundersovi z pozice asistenta. Bohužel, okolnosti tomu nepřály a Mitchell se ocitl v situaci, ve které naprosto zjevně nemá co dělat. Mladé jádro ve složení Ricky Rubio, Andrew Wiggins, Zach LaVine a Karl-Anthony Towns zoufale potřebuje opravdového kouče. Co třeba takový Tom Thibodeau?
TÝM, KTERÝ MÁ PAULA GEORGE: Indiana Pacers (6. místo na Východě, 18-13)
Tuhle cenu skutečně nemůže získat jen tak ledajaký tým! A my jsme moc moc rádi, že je Paul George zpátky mezi elitou NBA.
TÝM, KTERÝ SE NELÉPE DRŽÍ SVÉHO PLÁNU: Boston Celtics (8. místo na Východě, 18-14)
David Lee je údajně k mání za správnou (ale možná také za jakoukoliv) cenu. Překvapuje to vůbec někoho? Celtics disponují druhou nejlepší obranou v NBA (soupeřům povolují 97,8 bodů za 100 útoků), do toho David Lee zkrátka nezapadá. A jinak? Brad Stevens stále patří mezi naprostou trenérskou elitu, Celtics jsou stále týmem na vzestupu a od vrchních příček Východní konference je dělí jeden správný trejd.