Z palubovky do kanceláře. Josého Calderóna čeká velká životní změna
07. 11. 2019, 15:00 » Novinky - Autor: David Šlachta
(zdroj: Nbasket.cz)
José Calderón moc dobře ví, jak obtížné je přizpůsobit se velké změně. V roce 2005 po příchodu do NBA pro něj bylo složité překonávat jazykovou bariéru a komunikovat se spoluhráči. Nyní je mu 38 let a po 20 sezónách strávených v různých klubech ho čeká další obrovská změna. Rozhodl se ukončit bohatou kariéru, ve které si zahrál po boku LeBrona Jamese, Dirka Nowitzkiho nebo Carmela Anthonyho, a přesunul se do New Yorku, kde přijal novou práci pro NBPA (National Basketball Players Association).
Zatímco se někdejší španělský reprezentant udržoval v kondici v tělocvičně NBPA, výkonná ředitelka Michele Robertsová již přemýšlela, v jaké roli by v asociaci mohl působit. Nakonec, po debatách s dalšími členy a samotným bývalým hráčem, došlo k tomu, že se stane speciálním asistentem právě zmíněné Robertsové.
„Vždy mě mrzelo, že na ředitelství v New Yorku máme málo bývalých hráčů. Je to asociace pro ně, a tak si myslím, že by ji neměli řídit jen právníci. Je fajn mít zde bývalého basketbalistu, který mi může poradit, kdy a jak udržovat s ostatními hráči kontakty, abych třeba i lépe věděla, kdy je nevyrušovat a podobně. Myslím, že to kontaktům mezi asociací a hráči může pomoct,“ vysvětlila Robertsová.
Nový život čeká
Pro Calderóna jde ale o úplně nový život, na který si ve své kanceláři teprve musí zvyknout. V pondělí a úterý se vždy dokonce připojuje k Robertsové a jejímu týmu a pomáhá s plánováním různých schůzí a setkání. Oceňuje kooperativní prostředí, které mu prospívá, a také fakt, že může pracovat a nemusí sedět doma. „Je to zvláštní, protože já v kanceláři nikdy nepracoval. Ve 13 letech jsem opustil domov a od 17 let jsem byl profesionálním hráčem, takže na kancelářskou práci nikdy nebyl čas,“ uvedl.
Pro přijetí nabídky se rozhodl po konverzaci se svou ženou Annou. Vzhledem k faktu, že mají všechny tři děti mladší deseti let, nechtěl Calderón pokračovat v hraní kdekoliv v zahraničí. Když se k němu začaly nabídky na práci v kanceláři hrnout, nespěchal. Potřeboval pozici, ve níž by se cítil dobře a zároveň by pro něj byla flexibilní. Stále chce totiž mimo práci dodržovat své závazky jako ambasador UNICEF a účastník semestrálního kurzu pro profesionální sportovce na Harvard Buisness School.
Robertsová doufá, že Calderón svou prací naváže na Rogera Masona Jr., bývalého hráče NBA, který sloužil jako zástupce výkonné ředitelky asociace v letech 2014-16. Jeho práci si velmi pochvalovala, díky jeho aktivitě například přibyly v budově ředitelství tělocvična a posilovna, navíc poskytoval užitečný a tolik ceněný pohled bývalého hráče.
Oficiální konec kariéry ještě nenastal
To, že se Calderón ještě nedávno proháněl po palubovkách, by mělo zlepšit návštěvy týmů i snahu o zapojení hráčů do NBPA. Hráčům navíc bude v určitém ohledu bližší než zmiňovaní právníci. „Hráči se ke mě a k právníkům chovají uctivě a s respektem, ale přeci jenom když s nimi mluví bývalý hráč, jsou otevřenější a konverzace je na jiné úrovni. I proto jsem ráda, že se k nám José přidal,“ uzavřela Robertsová.
Pozor: ještě jedna důležitá věc. Calderón musí oficiálně ukončit kariéru. Údajně stále přemítá, jestli by jej vůbec nějaký tým mohl přemluvit, aby svou kariéru prodloužil. „Nejsem si jistý, jestli bych byl spokojený s rolí, kterou jsem měl loni. Už jsem téměř nehrál, ale cestoval jsem s týmem a pomáhal hráčům. Chyběla mi moje rodina, takže myslím, že je čas skončit. Oznámím to pravděpodobně v nadcházejících týdnech,“ řekl.
Je vidět, jak těžké je definitivně si přiznat, že jedna kapitola života končí. Na druhou stranu to vypadá, že pro rodáka z Villanueva de la Serena další – a naprosto odlišná – začíná. Pokud ho tedy někdo nezlomí k návratu...