Malý velký Houston. Jde o bláznovství, nebo D'Antoniho genialitu?
23. 02. 2020, 14:00 » Úhel pohledu - Autor: Nbasket.cz
(zdroj: Nbasket.cz)
Je to už pár týdnů, co se Houston stal součástí veletoče výměn. Sám byl jedním z hlavních aktérů trejdu čtyř klubů, v němž se zbavil Clinta Capely a na oplátku získal Roberta Covingtona. Jediným klasickým centrem v sestavě tak zůstal Tyson Chandler, s nímž se už nicméně v jeho 37 letech do základní rotace nepočítá.
Jistě, basketbal se nejen v NBA stává „nepozičním“ a téměř každý může nastupovat na několika pozicích. Tím pádem ztrácí ukotvení hráčů na jednotlivých postech smysl – zvláště pod košem. Současná generace centrů, tedy Nikoly Jokiče, Rudyho Goberta nebo Anthonyho Davise, se ovšem zuby nehty brání. Solidně mezi pivotmanská esa zapadl také Capela, jenž si letos připisoval 13,9 bodu a 13,8 doskoku, Texasané ovšem vsadili na budoucnost bez něj.
Důvod? Hvězdná dvojice James Harden a Russell Westbrook. Tým spoléhá především na jejich tříbodovou střelbu nebo množství získaných faulů, tedy i trestných hodů, přičemž „dlouzí“ mu do koncepce zkrátka nezapadají. Nikdo mu to nemůže vyčítat: vždyť od odchodu Capely zvítězili Rockets sedmkrát z posledních devíti duelů. Uspěli také včera na horké palubovce Jazz (120:110), s nimiž se přetahují o čtvrté místo v Západní konferenci.
Rovněž statistiky potvrzují, že zmiňovaná změna smysl dává. Téměř každý pátý útok Houstonu (19,7 procenta) se hraje systémem „Isolation“, tedy jeden na jednoho do vyklizené „bedny“. A vousaté eso Harden, s průměrem 35,2 bodu nejlepší střelec soutěže, drží v této činnosti mezi všemi hráči druhou příčku. Vy byste mu za takových podmínek nevěřili?
„Dálnice“ do koše. Ale...
Nejlepší na tom je, že Rockets o nové strategii nebyli dlouho přesvědčeni. „Neměli jsme vypracovanou žádnou analýzu, šli jsme do toho naslepo,“ zavtipkoval trenér Mike D'Antoni. Pak zvážněl: „Věřte mi, že bylo těžké lidi v klubu přesvědčit, že jde o správný krok. Je ovšem skvělé, že v dnešní době máte o basketbalu tolik informací. Se všemi hráči jsem absolvoval rozhovory a vím, že se jim teď do koše chodí snadněji.“
Na druhou stranu: ačkoli se daří výsledkově, ukazuje se, že i tento systém má trhliny. Asi tušíte, že především v defenzivě, vždyť tým zachraňují primárně skvělé individuální výkony (Harden nastřílel v posledních duelech 42, 29 a 38 bodů, Westbrook pak 36, 21 a 34). Ovšem celkový herní projev, ten už tak slavný není.
Byl krok zbavit se Capely, jednoho z nejlepších obránců na centru a hráče s obrovským citem pro doskok, prozřetelný? Existují dva úhly pohledu. Rockets v Covingtonovi získali dalšího borce, který je schopen operovat okolo oblouku a poskytnout potřebný „spacing“, takže místa pro hru jeden na jednoho přibylo. Jenže: jak může tohle fungovat ve vyřazovacích bojích, kde rozhodují mimo jiné obrana, bojovnost a síla, nikoli zběsilá (a u Houstonu obvyklá) palba z perimetru?
„Máme zvláštní tým. James (Harden) je dobrý v obraně na postu, stejně tak Eric Gordon. Soupeře pod košem u nás může bránit v podstatě každý. Na doskoku jsme stejně dobří bez pivota jako s ním. Ve výsledku: v útoku pomůžeme jak Jamesovi, tak Russellovi. Budeme lepší – a v defenzivě, teoreticky, taky,“ uvedl D'Antoni.
Nyní může neobvyklá hra fungovat – než se na ni obrany přizpůsobí. Co potom? Podle trenéra Texasanů jsou sami hráči ze změny nadšení, rychle se však může dostavit vystřízlivění. Aniž bychom přivolávali zranění: pokud jeden z dvojice Harden – Westbrook vypadne, čím se Rockets na favority vytáhnou? Výškou nebo agresivitou těžko.
Pak se ukáže, jestli je Houston konkurenceschopný a myslí to s útokem na titul vážně, nebo byla nová strategie jen dalším šlápnutím vedle. Potvrdilo by se tak, že nastal čas na opravdu razantní změny.
Ale nepředbíhejme...
Autor: Milan Roháč