Dovednostní soutěže All Star víkendu? Došlo na překvapení i zklamání
16. 02. 2020, 11:45 » Review - Autor: Nbasket.cz
(zdroj: Nbasket.cz)
Sobota při All Star víkendu vždy patří dovednostním disciplínám, tedy víceboji v šikovnosti (zahrnuje slalom s míčem, přihrávku, dvojtakt do koše, dribling a vstřelenou trojku), soutěži ve střelbě za tři body a souboji smečařů v populárním Slam Dunk Contestu. A i letos se bylo na co dívat.
Hned dovednostní víceboj přinesl velké překvapení: do elitní čtyřky se totiž nedostal ani jeden rozehrávač nebo křídelník, pouze podkošoví hráči. Finále nakonec ovládl Bam Adebayo z Miami Heat, který porazil zástupce evropské basketbalové školy Domantase Sabonise z Indiana Pacers.
Své vítězství Adebayo věnoval své matce, přičemž se vyjádřil i k tomu, že netradičně uspěl hráč, jenž se pohybuje pod košem. „Vím, že jsem velký, ale abyste věděli: mé výkony nemají limity,“ uvedl.
Komentář: Kdo by byl řekl, že centři zválcují rozehrávače? Celkově nejvíc zklamali ti, od nichž se čekal postup – například Khris Middleton, který při driblingu málem ztratil míč, Spencer Dinwiddie, vítěz z roku 2018, nebo Shai Gilgeous-Alexander. Ti všichni pohořeli. Letošní ročník potvrdil, že podkošoví hráči už dávno nejsou jen nešikovnými hromotluky. Pro autora osobně je velkou senzací, že vyhrál zrovna Adebayo, tipoval spíše Pascala Siakama, který nicméně neprošel přes semifinále.
Trojky rozhodla ta poslední
Souboj trojkařů také přinesl překvapení, byť ne takové jako víceboj. Souboje byly poprvé vyšperkovány o dvě střelecká místa navíc ze vzdálenosti 30 stop, proto i časový limit se posunul z minuty na 69 sekund. Pavoukem postupně prošli jeden z favoritů a dvě menší překvapení – jmenovitě Devin Booker (vítěz z roku 2018), Davis Bertans a Buddy Hield.
Finále bylo napínavé. Bertans zaznamenal 22 bodů, Booker jich následně nasbíral 26. Buddy Hield nakonec nastřádal díky úspěšné poslední střele 27 bodů a soutěž ovládl. Sacramento Kings tak získalo v prozatím ne příliš dobře se vyvíjející sezóně alespoň „cenu útěchy“.
Snajpr kalifornského celku zhodnotil svůj triumf jen krátce: „Chtěl bych poděkovat Bohu, že mi dal šanci v Chicagu být a zvítězit.“
Komentář: Trojkařské klání se v prvním kole neslo ve znamení nervozity, selhávali totiž i vyhlášení střelci – třeba Trae Young s pouhými 15 body. Nezářili ani Devonte' Graham či Duncan Robinson. Do finále neprošel ani obhájce titulu Joe Harris, zklamaní byli domácí diváci také z vyřazení Zacha LaVina. Finále ovšem grády mělo. Osobně byl autor ze souboje do poslední sekundy nadšený, což jen podtrhl vítěz Hield z jeho oblíbeného Sacramenta.
Rozporuplné vítězství Jonese
Nakonec to nejkontroverznější – Slam dunk Contest, tedy smečařská soutěž. V ní soutěžili Dwight Howard, mimochodem ve 34 letech jeden z nejstarších účastníků klání vůbec, Derrick Jones Jr., Pat Connaughton a Aaron Gordon. V první sérii získal nejvíce bodů forvard Magic, a to plných 50 za 360stupňovou otočku s prohozením míče pod nohou, za ním skončili Jones se 46, Connaughton se 45 a Howard se 41 body.
Druhé kolo bylo hodnoceno lépe, plný počet si nakonec připsali hned tři ze čtyř finalistů – pouze Howard obdržel 49 bodů. Oba finalisté – Gordon i Jones – následně předváděli neuvěřitelné kousky, nakonec však těsně o jediný bod uspěl Jones. K velké nelibosti fanoušků: od momentu, kdy porotci rozhodli, zaplavily sociální sítě rozlícené komentáře. Důvod? Porážka Gordona, jenž dokázal přeskočit nejvyššího hráče NBA Tacka Falla, „horu“ vysokou 226 centimetrů.
Komentář: Soutěž byla od začátku nastartovaná na velkou show. Jediný, kdo trochu zaostával, byl Dwight Howard. Autor ho má jako hráče rád, ale ani on věk nezastaví. Ano, jeho smeče pobavily, ale ve srovnání se zbytkem to nestačilo. Bavil i Pat Connaughton, jenž popřel pravidlo, že „bílí muži neumějí skákat“, ovšem i jeho předčila dvojice Derrick Jones Jr. a Aaron Gordon. Oba letci se předháněli v tom, kdo předvede šílenější trik – přeskakovali jiné hráče, nahrávali si o roh desky, zkrátka předváděli fenomenální plejádu triků.
Porotci, mezi které zasedli také Dwyane Wade a Scottie Pippen, dlouho zvedali plné počty – až do rozhodující série. V té první Jones obdržel 48 bodů, poté následoval Gordonův senzační let přes Tacko Falla. Byl však oceněn pouhými 47 body. Nelibě to nesli nejen diváci, ale i Gordon sám. Sám své pocity shrnul na pozdější tiskové konferenci slovy: „No tak, chlapi, 47 bodů? To jako vážně?“ Za autora navíc prokázal skvělý smysl pro humor, když řekl: „Nevím, kdo mi dal ty devítky, ale určitě si je najdu.“ Co dodat? Koneckonců, podívejte se sami...
Autor: Milan Roháč